Internet nie pyta o wiek. Na co osoby dojrzałe muszą uważać w sieci?

Zapisy online do lekarza? Zakupy przez internet? Wyszukiwanie przepisów na rodzinny obiad? Dla współczesnych seniorów korzystanie z internetu nie stanowi już technologicznego wyzwania. Szczególnej uwagi wymaga jednak ich bezpieczeństwo w sieci. Aż 40 proc. wnuków słabo oceniło umiejętności swoich babć i dziadków pod tym względem. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora, który wypada 14 listopada, Aasa Polska analizuje problemy, z którymi najczęściej się mierzą.

Polscy seniorzy znacznie różnią się od swoich rówieśników sprzed kilkunastu lat. Żyją w rzeczywistości, w której codziennie obserwują narodziny nowych technologii. Wielu z nich już dostosowało się do nowych warunków
i codziennie korzysta z internetu. Jednak nie zawsze zachowują przy tym bezpieczeństwo.

Badanie „Aktywność starszych pokoleń w internecie oczami młodych”, zrealizowane przez Kantar Public na zlecenie Aasa Polska, pokazuje, że młodzi ludzie sceptycznie oceniają umiejętności seniorów w tym zakresie. Tylko 17 proc. z nich sądzi, że osoby starsze umieją poruszać się samodzielnie po sieci. Zdarza się, że seniorzy boją się lub wstydzą poprosić swoich bliskich o pomoc w korzystaniu z internetu. Obawy są jednak nieuzasadnione – z badania Aasa wynika, że 95 proc. młodych Polek i Polaków z chęcią wspomogłoby swoje babcie i swoich dziadków w korzystaniu z sieci.

Na co, zdaniem młodych, seniorzy powinni zwracać uwagę podczas korzystania z internetu? Oto cztery najczęstsze błędy popełniane przez osoby starsze w oczach młodych (w pięciostopniowej skali, gdzie 1 oznacza bardzo niskie kompetencje, a 5 bardzo wysokie).

  1. Ocena wiarygodności informacji znalezionych w sieci – ocena 1,9/5

 

Informacja opublikowana w sieci niekoniecznie musi być prawdziwa, szczególnie w erze tzw. fake newsów. Jak pokazują statystyki opublikowane przez WeChat – popularny chiński komunikator – 43,5 proc. Chińczyków szczególnie podatnych na fałszywe wiadomości to osoby powyżej 50. roku życia[1]. Zbytnia ufność charakteryzuje seniorów na całym świecie. Dotyczy zarówno wiadomości, jak i rozmówców, na przykład na portalach społecznościowych. W ten sposób niepotrzebnie wikłają się w zbędne czy niebezpieczne dyskusje. Dodatkowo, nieświadomie, pomagają rozprzestrzeniać się fałszywym informacjom.

Jak można pomóc?

      Pokaż, w jaki sposób weryfikować informacje i wiadomości, zanim przekażą je swoim znajomym. Niech sprawdzają, które media piszą o danej sprawie i w jaki sposób.

      Przestrzeż ich przed angażowaniem się w konwersacje, jeśli podejrzewają, że celem rozmówcy nie jest merytoryczna dyskusja, lecz np. wyłudzenie danych.

 

 

  1. Unikanie zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu – ocena 1,9/5

 

Nadmierna ufność seniorów dotyczy także innych zagrożeń związanych z korzystaniem z sieci. Grafiki czy artykuły zachęcające do pobrania niezweryfikowanego oprogramowania zwykle nie wzbudzają wśród nich podejrzeń. Jednak niepozorny quiz lub aplikacja na portalu społecznościowym może zainfekować urządzenia wirusem komputerowym lub zainstalować na nim program szpiegujący.

Jak można pomóc?

      Zwracaj uwagę seniorów na oprogramowanie, które pobierają. Czy mają pewność, że pochodzi
z zaufanego źródła?

      Pokaż, w jaki sposób sprawdzić wiarygodność aplikacji lub quizu na portalu społecznościowym, m.in. czy domaga się dostępu do listy znajomych, prywatnych informacji lub innych danych osobistych.

 

  1. Bezpieczne korzystanie z internetu, w tym dbałość o ochronę danych osobowych – ocena 2/5

 

Aby wyłudzić od seniora jego dane osobowe, nie zawsze konieczny jest program szpiegowski. Często dojrzali ludzie korzystający z sieci sami się dzielą prywatnymi informacjami. Przykładem są strony, które oferują e-booki, filmy czy muzykę, ale wyłącznie po uprzednim podaniu numeru telefonu lub adresu e-mail. W rzeczywistości zamiast obiecanego wideo czy e-książki, senior często dowiaduje się, że wyraził zgodę na niechcianą płatną usługę.

Jak można pomóc?

      Przestrzeż babcię czy dziadka przed stronami, które wymagają podania adresu e-mail, numeru telefonu, adresu fizycznego lub innych wrażliwych danych.

      Jeśli chcą pobrać plik, niech korzystają tylko z witryn, co do których mają pewność, że są zaufane. Jeśli nie są tego pewni, niech wpiszą w wyszukiwarkę Google nazwę strony, aby sprawdzić opinie o niej.

 

  1. Ochrona swojej prywatności w sieci – ocena 2/5

 

Seniorzy mają skłonność do dzielenia się szczegółami ze swojego życia prywatnego. Korzystając z internetu warto pamiętać, że niektóre upublicznione informacje mogą zostać użyte przez przestępców. Przykładem mogą być chociażby wyłudzenia metodą „na wnuczka”. Czasami złodziejom wystarczy tylko wiedza o tym, jak nazywają się członkowie rodziny seniora, aby uwiarygodnić oszustwo.

Jak można pomóc?

      Zwróć uwagę swoich dziadków na to, aby nie akceptowali każdego zaproszenia do listy znajomych na portalach społecznościowych, zwłaszcza jeśli są pewni, że nie znają danej osoby.

      Przestrzeż ich także przed publikacją informacji, które mogą zostać użyte do oszustwa, m.in. imiona dzieci i wnuków, adresy, miejsca zamieszkania.



[1] Źródło: http://www.globaltimes.cn/content/1123916.shtml